Aktualności

|nowsze wiadomości|


Głosuj na Klimontowiankę "Orzełki" Klimontów

03.03.2012

Wszystkich sympatyków Orlika, Klimontowianki i Gminy Klimontów zapraszam do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Programie „Szkółki Piłkarskie Nivea”. Każdego dnia można oddać głos na naszą drużynę poprzez zalogowanie się na stronie www.szkolkinivea.pl, gdzie zapoznasz się ze szczegółami regulaminu. Głosuj na Szkółkę Klimontowianki „Orzełki” Klimontów od 1 marca do 17 czerwca 2012 roku, a 6 drużyn (dziewcząt i chłopców w wieku 7-13 lat) z Gminy Klimontów weźmie udział w Ogólnopolskim turnieju piłkarskim i otrzyma niezbędny sprzęt treningowy. Chętnie zapraszam wszystkich do głosowania.

Krzysztof Dywan


Agroturystyka w Szymanowicach

23.02.2012

W Szymanowicach Dolnych powstały dwa gospodarstwa agroturystyczne. Z ich ofertą można zapoznać się w dziale "Baza turystyczna".



Agroturystyka w Szymanowicach

Terminarz turniejów sportowych na 2012 rok

22.01.2012

W dziale sportowym można zapoznać się już z kalendarzem zawodów na ten rok. Zamieściłem też relację z turnieju halowej piłki nożnej, który odbył się 18 stycznia w szkole podstawowej w Klimontowie.



Zimowy obóz w Rabce Zdroju

14.01.2012

Obóz odbędzie się w terminie 13-19 lutego 2012. Organizatorami są "Topór" Klimontów, Rada Rodziców SP Klimontów i Marek Bargiel. Szczegóły w dziale sportowym.



Mikołajkowe turnieje piłki nożnej i biegi w Szydłowie

08.01.2012

W dziale sportowym wstawiłem trzy nowe relacje, przesłane przez Krzysztofa Dywana.



Święto Niepodległości

11.11.2011

Podczas gdy w Klimontowie uroczyste obchody rocznicy odzyskania niepodległości właśnie dobiegły końca:


Święto Niepodległości w Klimontowie

Święto Niepodległości w Klimontowie

Święto Niepodległości w Klimontowie


Po miesiącach nieobecności

06.11.2011

Dzisiaj sporo artykułów Rafała Staszewskiego, trochę zdjęć, nowe miejsce na mapie (Borek Klimontowski) i zaległe relacje sportowe. Szczególnie polecam tekst o bohaterach Trylogii Henryka Sienkiewicza, związanych z regionem - Nasi w Trylogii.



Nasi w Trylogii Henryka Sienkiewicza

Klimontów w Nałęczowie i na jakiecudne.pl, a w Klimontowie...

06.07.2011

W czwartek, 7 lipca o 17.00 odbędzie się w Nałęczowie wernisaż wystawy zdjęć Grupy Fotografów Lubelskich. Miejsce: klub Atrium. Spośród moich zdjęć zdecydowaną większość stanowią te, przedstawiające klimontowskie krajobrazy i architekturę. Zapraszam.

Klimontów został po raz drugi gminą tygodnia w serwisie turystycznym jakiecudne.pl. Przez tydzień fotografie okolicy będą wyświetlane na stronie głównej. Oczywiście zdjęcia może dodawać każdy, do czego zachęcam. Ważne, żeby przeprowadzić ich krytyczną selekcję.

Opublikowany został program Brunonaliów 2011. Szczególnie mocnym jego punktem jest koncert kwartetu ProForma, mającego w repertuarze piosenki, śpiewane wcześniej przez Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego. Szczegóły na stronie festiwalu.


Zaległe relacje sportowe

28.06.2011

Dostałem dzisiaj od Krzysztofa Dywana relacje z dwóch wydarzeń sportowych - Integracyjnego Biegu Klimontowskiego i Mini Olimpiady. Do tekstu o biegu dodałem swoje zdjęcia, więc jest ich zdecydowanie więcej niż w pozostałych artykułach z działu sportowego.



Integracyjny Bieg Klimontowski 2011

Relacja z turnieju, szczegóły wyjazdu do Przebrna i Brunonalia

26.06.2011

Przez sześć piątków z rzędu, do 10 czerwca, rozgrywane były mecze Klimontowskiej Ligi Piłki Nożnej. Relację i wyniki można znaleźć w dziale sportowym. Tam również zaktualizowane informacje o obozie w Przebrnie.

Do Brunonaliów zostało już niewiele czasu, więc zachęcam do śledzenia festiwalowego profilu na facebooku, gdzie co jakiś czas pojawiają się nowe informacje o programie.


Brunonalia 2011

19.06.2011

11 lipca rozpocznie się dziesiąta edycja festiwalu. W związku z jubileuszem organizatorzy ogłosili konkurs na projekt koszulki nawiązującej do futuryzmu, Klimontowa i Jasieńskiego. Szczegóły dostępne są w podanym niżej linku. Nie wiem jak powszechna jest wiedza regionalnych artystów o grafice wektorowej, dlatego z niecierpliwością czekam na wyniki i ilość zgłoszonych prac. Kto wie, może Klimontów jest jeszcze w stanie czymś pozytywnie zaskoczyć. Prace można przesyłać do 26 czerwca włącznie.

Poza konkursem organizatorzy zapraszają na plener malarski dla studentów i absolwentów szkół plastycznych.


Obóz w Przebrnie

10.06.2011

Obóz pod namiotami na Mierzei Wiślanej w Przebrnie k/Krynicy Morskiej położony na terenie Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”. Termin 19.07.2011-26.07.2011. Szczegóły w dziale sportowym.

Integracyjny Bieg Klimontowski, sport i panoramy Klimontowa

28.05.2011

Jutro rozpoczyna się Integracyjny Bieg Klimontowski, w poniedziałek integracyjne biegi dla dzieci i młodzieży. W dziale sportowym zamieściłem kolejne relacje z zawodów i zapowiedź pierwszej mini olimpiady sportowej, która odbędzie się 1 czerwca na stadionie Klimontowianki. Zapraszam też do działu panoramy Klimontowa, gdzie od dzisiaj można znaleźć, poza moimi, również zdjęcia wykonane przez Krzysztofa Sajeckiego.



Integracyjny Bieg Klimontowski

Przebudowa rynku w Klimontowie

11.05.2011

Trwa właśnie przebudowa rynku. Poza tym na stronie pojawiła się już większość ciekawych miejsc, które warto zobaczyć w gminie. Przyszedł więc czas na centrum lokalnego handlu i wymiany opinii.



Rynek w Klimontowie

Nowe relacje w dziale sportowym

08.05.2011

Zaktualizowana klasyfikacja szkół (po siedmiu konkurencjach) i dwie nowe relacje w dziale sportowym: z finału powiatowego turnieju w mini piłce nożnej w Klimontowie i turnieju tenisa stołowego w Goźlicach.



Sport w Klimontowie

Wycinka zabytkowej alei kasztanowców w Górkach

05.05.2011

Sporo się w Klimontowie zmieniło, więc w najbliższym czasie pojawi się jeszcze kilka aktualizacji. Zacznę od najmniej przyjemnej wiadomości. Jeżeli zastanawiasz się jak skutecznie zniechęcić ludzi do przyjazdu w pewne miejsce, możesz poszukać inspiracji w Klimontowie. Jednym ze sposobów może okazać się wycięcie drzew w zabytkowej alei. Niedawno przestał istnieć 700 metrowy fragment przy drodze wojewódzkiej 758 w Górkach Klimontowskich. Zdjęcia przed i po wycince możesz zobaczyć w linku niżej.

Na mapie ciekawych miejsc dodałem Zyznów, gdzie również znajduje się aleja kasztanowców. Jej długość to 1,65 km.



Wycinka alei kasztanowców w Górkach Klimontowskich

Relacja z zawodów na Orliku

07.04.2011

W dziale sportowym, prowadzonym przez Krzysztofa Dywana i Marka Bargla dodałem relację z turnieju piłki nożnej juniorów młodszych na klimontowskim Orliku. Turniej odbył się 30 marca.



Bieg poświęcony ofiarom Tragedii Smoleńskiej

04.04.2011

10 kwietnia, w rocznicę katastrofy prezydenckiego samolotu, odbędzie się w Parku Katyńskim w Byszowie bieg na 2,5 km oraz 5 km. Bieg nie będzie miał charakteru wyścigu, tylko wspólnego pokonywania w zadumie danego odcinka trasy. Nagrody dla zwycięzców nie są przewidziane, ale organizator zapewnia zimne napoje i drobny poczęstunek.

W biegu może wziąć udział każdy. Szczegóły w linku poniżej.



Bieg poświęcony ofiarom Tragedii Smoleńskiej

Klimontowska liga piłki nożnej „Moje Boisko Orlik 2012”

29.03.2011

Termin: 06.05, 13.05, 20.05, 03.06, 10.06, 17,06 2011 godz. 18-22 (piątek). Każda drużyna rozegra w danym dniu 2 mecze. System rozgrywek „każdy z każdym”. Przyjmowanie zapisów do 30 kwietnia 2011 r.



Prymas zniewolonego narodu - Mieczysław Ledóchowski

07.03.2011

Mieczysław Halka-Ledóchowski urodził się w Górkach Klimontowskich. Był synem Józefa Zachariasza Ledóchowskiego i Rozalii z Zakrzewskich. Matka postanowiła przeznaczyć go do stanu duchownego. Historię kardynała i prymasa Polski można poznać, czytając artykuł Rafała Staszewskiego „Prymas zniewolonego narodu”.



Mieczysław Halka-Ledóchowski

Nowe relacje w dziale sportowym

25.02.2011

Zamieszczam nowe relacje sportowe nadesłane przez Krzysztofa Dywana - turnieje piłki nożnej i siatkowej w podstawówce, ferie na Orliku i opis pobytu na obozie zimowym w Rabce Zdroju. Wszystko w dziale sportowym. Tam też zaktualizowana klasyfikacja zawodników i szkół, po pięciu konkurencjach.



Sport w Klimontowie

Szachy i mroczne tajemnice średniowiecza

10.02.2011

Pierwszy tekst szachowy na stronie - artykuł Piotra Banasiaka „Grecki podarunek dr Jakuba Zysmana” to opis partii rozegranej między znanym z działalności społecznej doktorem, a Kazimierzem Jeżewskim, twórcą Towarzystwa Gniazd Sierocych i Wiosek Kościuszkowskich.


Kolejny artykuł - „Wzgórze pełne tajemnic” - jest autorstwa Rafała Staszewskiego. To historia średniowiecznego, rycerskiego zamku w Konarach. Konarskie ruiny są najbardziej tajemniczym i najmniej zbadanym miejscem w gminie. W artykule znajduje się wszystko co aktualnie o nich wiadomo.

Dziękuję wszystkim za nadesłane propozycje miejsc i tras rowerowych. Pojawią się na stronie jak już przyjdzie ciepła wiosna :)



Zamek w Konarach

Dla zainteresowanych tomikiem wierszy Anny Bzdyry

04.02.2011

Już tylko do niedzieli można przysyłać propozycje tras i ciekawych miejsc. Szczegóły w linku poniżej.



Władysław Broniewski w Klimontowie

03.02.2011

Artykuł Piotra Banasiaka „Władysław Broniewski w Klimontowie” to premierowy, nigdzie dotąd niepublikowany tekst. Wszystko zaczęło się od zdjęcia, na którym Broniewski stoi na tle klimontowskiego kościoła. To był początek poszukiwań Piotra, których efekt dzisiaj zamieszczam. Artykuł wyjaśnia m.in. okoliczności pobytu poety w Klimontowie i opisuje jego znajomość z Brunonem Jasieńskim. Pojawia się też uwodzicielska pani Bela, będąca pierwowzorem bohaterki kilkunastu ówczesnych powieści m.in. Witkacego.



Władysław Broniewski w Klimontowie

Tak kończyli zbrodniarze

02.02.2011

Dwa nowe artykuły opisują wydarzenia z okresu II Wojny Światowej i bohaterską walkę z okupantem.

Jednym z głównych zadań „Jędrusiów” było wykonywanie kar śmierci na niemieckich agentach. Akcje likwidacji hitlerowskich oprawców opisuje Rafał Staszewski w artykule „Tak kończyli zbrodniarze”.

Kolejny artykuł opowiada o likwidacji przez oddział BCh „Lotna” kata Sandomierszczyzny, Edwarda Kohlma, mającego na koncie ponad 500 ofiar. Tytuł „Tragedia Konarska” nawiązuje do późniejszych konsekwencji tego zdarzenia.



Pomnik Batalionów Chłopskich

Terminarz zawodów i ranking najlepszych sportowców

28.01.2011

Jest już dostępny terminarz rozgrywek sportowych na 2011 rok. Zamieściłem też klasyfikację najlepszych sportowców Gminy Klimontów. Tabela z punktacją po ostatnich zawodach w Boccia i biegach w Szydłowie.



Dworek w Pęchowie

18.01.2011

Dworek w Pęchowie to miejsce, w którym Bruno Jasieński spotkał się z Janem Brzechwą, wiosną 1920 roku. Historię pewnej przyjaźni na tle pęchowskiego dworku opisuje Piotr Banasiak.



Dworek w Pęchowie

Anna Bzdyra - Obrazami Przeplatane

10.01.2011

W „Kulturze” stworzyłem nowy dział - ludzie. Będą tam opisywane osoby wyróżniające się czymś szczególnym spośród innych mieszkańców gminy. Jako pierwsza znalazła się w nim Anna Bzdyra, która wydała niedawno tomik swojej poezji. Jest nauczycielką angielskiego w podstawówce, ale też poetką i malarką. Tomik został bardzo ładnie wydany, istnieje tylko 80 egzemplarzy.


Jeden z nich, z dedykacją dla czytelników strony klimontow.net, możesz otrzymać, wykonując jedno z poniższych zadań:


1. Zaproponuj ciekawe miejsce w Gminie Klimontów, którego nie ma jeszcze na stronie www.klimontow.net. Swój wybór trzeba uzasadnić, uzupełniając ewentualnie kilkoma zdjęciami.


2. Zaproponuj przebieg trasy rowerowej lub pieszej, nie wykraczającej poza granice Gminy Klimontów. Trasa powinna mieć swój początek i koniec w Klimontowie. Mile widziana mapka i kilka słów opisu.


Maile proszę wysyłać na adres . Termin nadsyłania mija 6 lutego. Tomik zostanie wysłany pocztą i powinien dotrzeć przed Walentynkami.



Anna Bzdyra. Obrazami Przeplatane

Aktualizacja

06.01.2011

To dobry dzień dla tych, którzy lubią czytać. Zamieszczam cztery artykuły Rafała Staszewskiego o wybitnych ludziach i ich związkach z Klimontowem. Mieczysław Frenkiel, Paweł Jasienica, Julian Ursyn Niemcewicz i Stefan Żeromski - co ich łączy z miejscowością i co o niej sądzili? O tym w tekstach Rafała.


Jakiś czas temu uzupełniłem informacje i zdjęcia o kościele w Goźlicach, teraz przyszedł czas na Olbierzowice, gdzie krótka, encyklopedyczna notka została zastąpiona obszernym opisem historii kościoła i jego patrona - św. Wawrzyńca. Historię opowiada Rafał Staszewski. Kościół został zaprojektowany przez Stefana Szyllera - architekta, odpowiedzialnego m.in. za gmach główny Politechniki Warszawskiej i bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego. Wnętrze kościoła można obejrzeć na nowych zdjęciach.


W Szydłowie odbył się Międzynarodowy Sylwestrowy Bieg Uliczny, w którym w klasyfikacji generalnej zawodnicy UKS Topór Klimontów zajęli 5 miejsce. Relację Krzysztofa Dywana można przeczytać w dziale "Zawody sportowe w Klimontowie".


Co nowego w Internecie? No właśnie. Miało wydarzyć się coś na co czeka przynajmniej kilka osób. Chodziło o reaktywację strony TPK i przywrócenie wielu wartościowych materiałów związanych z Klimontowem, które były na niej zgromadzone. Okazało się to niemożliwe, więc na razie domena TPK przekierowuje do mnie. Jeżeli ktoś z byłego TPK chciałby odzyskać domenę i wykorzystać ją do odbudowy strony, chętnie ją odstąpię.

Powróciła strona OSP Klimontów, z nową domeną (ospklimontow.wordpress.com) i innym wyglądem. Na razie jest jeszcze w trakcie budowy.

Kolejną nową stroną jest strona parafii św. Józefa w Klimontowie, którą można znaleźć pod adresem www.parafia.klimontow.pl.


Następna aktualizacja w przyszłym tygodniu. Będzie trochę regionalnej poezji i malarstwa.


Ważniejsze zmiany:


Kościół w Olbierzowicach

Dział sportowy

15.12.2010

Nowy dział poprowadzą Marek Bargiel i Krzysztof Dywan. Będzie tam można znaleźć relacje z turniejów odbywających się na terenie Gminy Klimontów, szczegółowy terminarz zbliżających się zawodów i aktualności sportowe. Już teraz można przeczytać relacje z turnieju piłki nożnej na Orliku i zawodów Boccia w podstawówce. Można też zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi obozu sportowego w Rabce Zdroju, który odbędzie się w terminie 31.1.2011-7.2.2011.



Sport w Klimontowie

Rafał Staszewski o historii kościoła w Goźlicach i nowe miejsce na mapie

12.12.2010

Dzięki Rafałowi Staszewskiemu mogę uzupełnić informacje o historii pewnych miejsc na terenie gminy. Dziennikarz udostępnił do publikacji na stronie wszystkie swoje artykuły. Pierwszy z nich dotyczy Goźlic, gdzie znajduje się jeden z największych zabytków w okolicy - wybudowany w XII w. kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Pozostałe teksty będą pojawiały się z częstotliwością jeden na tydzień/dwa tygodnie.

Poza historią kościoła zamieściłem też zdjęcia, zrobione jeszcze w lipcu. Zdjęcia wnętrza to w Internecie rzadkość, więc tym bardziej zapraszam do zapoznania się z nimi.


Dodałem na mapie miejsc Nawodzice. W 1987 r. została tam wybudowana kaplica Matki Bożej Królowej Polski.


Zobacz:


Goźlice

Turniej Boccia w Klimontowie

07.12.2010

11 grudnia o godzinie 9.00 w Szkole Podstawowej w Klimontowie odbędzie się turniej Boccia. W zawodach mogą uczestniczyć wszyscy chętni z podziałem na kategorie wiekowe. Podczas turnieju Boccia będzie prowadzona klasyfikacja kobiet i mężczyzn.


Gra Boccia wywodzi się ze starożytnego Rzymu. Jej nieadaptowana wersja zwana Boule jest narodowym sportem we Francji, równie popularna jest we Włoszech - pod nazwą Bocce. Pole gry ma wymiary 12,5 m x 6 m. Sprzętem są bile skórzane o wadze 290 g i obwodzie 27 cm – sześć bil w kolorze czerwonym, sześć w niebieskim i jedna bila biała. Celem gry jest wrzucenie na boisko bili białej a następnie umieszczenie w jej bezpośrednim sąsiedztwie jak największej ilości bil jednego koloru.


Regulamin


Turniej Boccia

O mieszkańcach Klimontowa

02.12.2010

"Słabą stronę mieszczan klimontowskich stanowi zarozumiałość, wyrządzanie szkody w cudzych polach i łąkach, i skłonność do procesów.

Na stroje dla swoich dzieci ostatni grosz wydają, naśladując możniejszych, którym dorównać usiłują. To też kiedy wypadnie zrobić jakieś ulepszenie, czy to dla miasta, czy też kościoła, trudno od mieszczan, nawet uchwaloną składkę wydostać."


ks. Wawrzyniec Kukliński, Miasto prywatne Klimontów



Tekst napisany prawie sto lat temu. Na szczęście od tego czasu wszystko się zmieniło, prawda?



Zobacz:

Ksiądz Kukliński o mieszkańcach Klimontowa.

Park Katyński w Byszowie

30.11.2010

Dodałem na mapie Byszów, gdzie znajduje się największy w Polsce Park Katyński, upamiętniający polskich oficerów, którzy zginęli z rąk komunistów w 1940 r.



Byszów. Park Katyński

Nowa strona

18.11.2010

Dużo się zmieniło, ale sposób nawigacji pozostał ten sam. Pojawił się dział baza turystyczna, a w nim noclegi, restauracje i punkt informacji turystycznej. W "Kulturze" obok wydarzeń kulturalnych od teraz będą opisywane też wydarzenia sportowe.

Na dole strony można znaleźć ikonki prowadzące do portali społecznościowych - m.in twitterafacebooka.

Oczywiście proszę o uwagi - mailowo albo na forum.


Ważniejsze zmiany:


Kościół św. Józefa w Klimontowie

Brunonalia 2010. Między innymi

23.06.2010

W dniach 21-22 maja odbył się V Integracyjny Bieg Klimontowski. Zdjęcia można zobaczyć na forum Klimontowa (linki: dzień pierwszy, dzień drugi), stronie biegów: bieg.klimontow.pl lub bezpośrednio w internetowej galerii Picasa.

Termin tegorocznych Brunonaliów został wyznaczony na 12-17 lipca. W planie jak co roku koncerty, warsztaty i występy poetyckie. Szczegółowy program nie jest jeszcze gotowy - wstawię go jak już będzie dostępny. Więcej informacji w dziale "wydarzenia kulturalne". Do czasu zakończenia festiwalu strona będzie wyświetlana w Brunonaliowej szacie.

Zaktualizowałem dużą część zdjęć, zamieściłem też nowe, w tym kilka autorstwa Kamila Kwietnia. Jeżeli ktoś ma ciekawe kadry, proszę słać na maila. Najlepsze na pewno znajdą się na stronie.

Sezon wakacyjny rozpocznie się imprezą na kąpielisku w niedzielę 27.06.10.


Ważniejsze zmiany:


Brunonalia 2010

Zdjęcia z pleneru

08.06.2009

Zamieszczam część zdjęć (około 120) z pierwszego pleneru SAFu od czasu reaktywacji agencji. Pozostałe (na razie nie mam czasu) pojawią się na początku lipca, po sesji. Warto zwrócić uwagę szczególnie na te z pałacu w Górkach, kościoła w Olbierzowicach i klasztoru podominikańskiego w Klimontowie (m.in. odkryte niedawno freski). Pełna lista miejsc niżej.



Plener fotograficzny w Klimontowie

Plener, tajemnicze krzyże i spełniona przepowiednia

29.05.2009

Jak się okazało, przejechanie obu tras plenerowych w całości, było zbyt dużym wyzwaniem dla mojego roweru, który zrezygnował drugiego dnia po jakichś 20 km, sygnalizując to uszkodzoną piastą. Tak więc opisy tras pojawią się dopiero po sesji (wcześniej nie znajdę czasu, żeby to naprawić). Zdjęcia plenerowe zamieszczę w przyszłym tygodniu, gdy będę je miał już zebrane od wszystkich. Powoli też zacznę uzupełniać brakujące, ciekawe miejsca na mapie gminy i wymieniać stare zdjęcia na lepsze.

Na trasie plenerowej znalazły się: kościoły w Klimontowie, Goźlicach i Olbierzowicach, pałac w Górkach, ruiny w Ossolinie i Konarach oraz zalew. Taki Klimontowski standard. Pierwszego dnia trafiliśmy też na Klimontowskie Bardowania w klasztorze, a przejeżdżając przez Konary trzeciego dnia, na spotkanie w remizie z mieszkańcem, pamiętającym obie wojny światowe (pierwszą z opowieści rodziców). Warto też wspomnieć o tym, że mieliśmy okazję zobaczyć odsłonięte w klasztorze freski. Było ciekawie.

Jakiś tydzień po plenerze pojawiły się w Byszówce, dwa dębowe, tajemnicze krzyże. Nikt nie wie, kiedy dokładnie zostały postawione i po co. Jest kilka teorii na ten temat. Jeżeli ktoś może wskazać tą właściwą, proszę o maila. Byszówkę dodaję na mapie jako kolejne magiczne miejsce.

Częściowo spełniła się przepowiednia, zawarta w SRTGK, mówiąca o powstaniu turystycznej strony gminy pod adresem www.turystyka.klimontow.pl, która miała być prowadzona przez Urząd Gminy (patrz str. 40, SRTGK). Częściowo, bo nie prowadzi jej Urząd Gminy.


Byszówka. Tajemnicze krzyże

Plener Studenckiej Agencji Fotograficznej Politechniki Lubelskiej

03.05.2009

Odbędzie się w Klimontowie w dniach 8-10 maja. Zdjęcia będzie można zobaczyć na stronie klimontow.net, stronie SAFu (saf.pollub.pl) i w Plagiacie - czasopiśmie studentów PL, gdzie znajdzie się fotorelacja z pleneru. Zostaną też dostarczone do Urzędu Gminy i być może wystawione gdzieś w Lublinie (gdy już je przygotujemy i wywołamy).

Opisy dwóch tras rowerowych, którymi przejedziemy (w sumie ponad 40 km) zamieszczę w odpowiednim dziale, po zakończeniu pleneru.


Plener fotograficzny w Klimontowie

Informator agroturystyczny województwa świętokrzyskiego

15.04.2009

Do 31 maja osoby prowadzące gospodarstwa agroturystyczne mogą wysyłać do urzędu marszałkowskiego formularze w celu umieszczenia swojej oferty w informatorze. Ten ma być wydany na kredowym papierze.

Więcej informacji i wzór formularza na Wrotach Świętokrzyskich.

Rajd rowerowy im. Jana Pawła II

27.03.2009

Rajd odbędzie się 4 kwietnia. O 11.30 odprawa, o 12.00 msza w kościele św. Józefa, start o 13.00 z pl. Jana Pawła II (przed Urzędem Gminy). Warunkiem uczestnictwa jest wcześniejsze zgłoszenie u nauczyciela WFu (do 1 kwietnia).

Trasa rajdu: Klimontów - Olbierzowice - Sulisławice - Nawodzice - Klimontów (40 km).

Regulamin rajdu na stronie UG.

Klimontowski wkład w polski kabaret

21.03.2009

W kieleckim Kabarecie z Konopi Adrian Socha występował od listopada 2005 do kwietnia 2007. Od jakiegoś czasu można obejrzeć w sieci dwa skecze z jego udziałem:


Więcej na stronie kabaretu.


Kabaret z Konopi

Zima

13.01.2009

Pierwsza od dłuższego czasu aktualizacja. W Panoramach Klimontowa dodałem jedną zimową. Poza tym trzy zdjęcia do Zalewu w Szymanowicach. Więcej, gdzieś w połowie lutego.


Panoramy Klimontowa

Klimontów w warszawskim Teatrze Bajka

12.01.2009

"Wstali. Poszli. Z horyzontu wyrastają dachy z gontu, widać domki: to Klimontów."

W warszawskiej Bajce wystawiany jest właśnie spektakl "Kompania Dropsa" opowiadający o Tomku, który wraz ze swoją wędrowną trupą zdobył sławę, występując na rynku w Klimontowie.

Wędrowna Trupa Pana Dropsa była przedstawiana już przez klimontowskich gimnazjalistów w zeszłym roku na konkursie w Lipniku. Wiersz nagrywano też podczas warsztatów na Brunonaliach. Teraz jest szansa, żeby zobaczyć "Kompanię" na deskach teatru. Muzykę napisali m.in. Rubik, Turnau i Korcz.

Najbliższe terminy: 14 styczeń, 15 i 16 luty.

Więcej informacji na stronie teatru.


Zobacz też:


Kompania Dropsa

Rowerowy Szlak Architektury Obronnej. Odcinek Ossolin-Konary

30.08.2008

Do działu Trasy dodałem opis klimontowskiej części Rowerowego Szlaku Architektury Obronnej. Tam też driving time lapse całej trasy. Wszystkie filmy zamieszczone na stronie można oglądać też na www.vimeo.com/klimontow.


Rowerowy Szlak Architektury Obronnej
21.08.2008

Rybnica i Konary

Na mapie pojawiły się dwie nowe miejscowości - Rybnica i Konary. Następny w kolejności będzie prawdopodobnie Pęchów.

Brunonalia 2008

28.06.2008

Odbędą się w dnach 14-20 lipca. Od jakiegoś czasu dostępny jest ogólny program na stronie Brunonaliów. Wystąpią m.in. Duże Pe, Horny Trees, teatr Gry i Ludzie, Studnia O i Robert Kasprzycki. Za program artystyczny odpowiedzialna jest Maria Więckowska.

Warto zapoznać się z czerwcowym Midraszem - w całości poświęcony jest Brunonowi Jasieńskiemu i w dużej części Brunonaliom.

Integracyjny Bieg Klimontowski tym razem odbędzie się przed Brunonaliami 12 i 13 lipca. Regulamin dostępny na stronie UG Klimontów.

Sezon wakacyjny

27.06.2008

Rozpoczął się 22 czerwca otwarciem kąpieliska w Szymanowicach (program). Nie byłem, więc odsyłam do relacji na stronie Urzędu Gminy i krótkiej wypowiedzi wójta dla Radia Kielce.

Kąpielisko będzie strzeżone przez dwóch ratowników w godzinach 10-18. Co nowego w tym roku? Boisko do piłki nożnej, więcej piasku i planowana wypożyczalnia sprzętu.

Panoramy

27.05.2008

Dodałem dział z panoramami Klimontowa (MAPA >> Klimontów >> Panoramy Klimontowa). Na razie są dwie - z punktów widokowych w Pęchowie i Symanowicach.

Ossolin

15.05.2008

Zaktualizowałem wpis o ruinach zamku w Ossolinie. Dodałem m.in. spis inwentarza dóbr Ossolin z 1732 r., z którego wynika, że zamek niecałe sto lat po wybudowaniu był już właściwie ruiną.

Miasto prywatne Klimontów

27.04.2008

Dziwnym trafem wpadła mi w ręce książka ks. Wawrzyńca Kuklińskiego "Miasto prywatne Klimontów" z 1911 r., jedno z ciekawszych opracowań o historii Klimontowa (głównie kościołów). Zamieszczam trzy fragmenty dla tych wszystkich, którzy nie mieli jeszcze okazji z książką się zapoznać. Pierwszy to krótka charakterystyka mieszkańców gminy, głównie Żydów, więc tekst wstawiłem do synagogi. Pozostałe dwa fragmenty można znaleźć w klasztorze - pierwszy to historia cudownego uleczenia austriackiego żołnierza, a drugi to opis krótkiego, kilkuletniego epizodu z domem poprawy dla zakonników. Polecam, naprawdę warto poświęcić im trochę czasu.

Otwarcie

20.04.2008

Na stronie klimontow.net znajdują sie na razie tylko podstawowe informacje, które w przyszłości będą rozwijane i zdjęcia, które za jakiś czas uzupełnię kilkoma filmami. Brakuje jeszcze paru ciekawych miejsc, których nie zdążyłem opisać, jak dworek w Pęchowie, gdzie Brzechwa spotkał się z Jasieńskim czy zamek w Konarach. W przygotowaniu jest też kilka tras rowerowych, których opisy powinny pojawić się do końca czerwca.

|nowsze wiadomości|