Rybnica. Pomniki
powrótRybnica była miejscem koncentracji oddziałów partyzanckich przed Akcją Burza i rejonem walk podczas Powstania Styczniowego. W okolicy stawu znajdują się dwa pomniki upamiętniające te wydarzenia.
Pomnik "Jędrusiów"
"Jędrusie" byli partyzanckim oddziałem, założonym w 1941 r. przez Władysława Jasińskiego i działającym do końca wojny.
Początkowo liczyli około 60 ludzi i zajmowali się likwidacją bandytów, leśnych bimbrowni, działalnością charytatywną i wydawaniem pisma "Odwet". Później również wykonywaniem kary śmierci na niemieckich agentach i konfidentach.
W 1943 r. nawiązali współpracę z AK i zostali podporządkowani jej dowództwu. Zachowali jednak pełną odrębność.
W Akcji Burza uczestniczyli jako 4. kompania 2 Pułku Piechoty Legionów AK Ziemi Sandomierskiej. Oddział liczył wtedy ponad 250 ludzi. Został rozwiązany w styczniu 1945 r.

Informacje dodatkowe
Tak kończyli zbrodniarze - artykuł Rafała Staszewskiego opisujący udane akcje wykonywania wyroków śmierci na niemieckich zbrodniarzach przez partyzantów z oddziału "Jędrusie".
Pomnik rosyjskich żołnierzy
Pomnik żołnierzy poległych w walkach z Powstańcami Styczniowymi w 1863 r., ufundowany w II połowie XIX w. przez Aleksandra Piertrowa. Dawniej przy pomniku znajdował się mały cmentarz, teraz nie ma po nim śladu.
Na pomniku znajduje się napis w języku rosyjskim "W pamiątkę poległym wojakom".
W 2008 r. została wmurowana tablica z tekstem: "Zbiorowa mogiła poległych w czasie Powstania Styczniowego w Bitwie pod Rybnicą 20.10.1863r. Pomnik ufundował Aleksander D. Pietrow. Niech spoczywają w pokoju. Rybnica 2008r."
Informacje dodatkowe
Carskiego pomnika nie trzeba ratować? - artykuł z Wyborczej.